Karpuz Kışa Taze Olarak Nasıl Saklanır

?

 

Karpuz yaz aylarında millet olarak severek tükettiğimiz harika bir su deposudur. Neredeyse % 90’lara varan su içeriği ile sıcak yaz günlerinde oldukça sık olarak tükettiğimiz bir besindir. Bu lezzeti kışında tükete bilir miyiz? Karpuzu kışın tüketmek için hangi koşullarda ve nasıl saklamalıyız? Şimdi sizlere ” karpuz kışa taze olarak nasıl saklanır ” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Karpuzu dış etmenlerden ve nem kaybından koruyabilirseniz kışın da bu lezzeti tüketebilme imkanına sahip olursunuz.

– Bunun için 3,5 – 4 kg ağırlığında ve kabuk yüzeyinde her hangi bir hasar ve ezik olmayan bir karpuz seçilmelidir. Çok büyük bir karpuz tercih edilmemelidir. ( Kabuk kısmı hasarlı bir karpuz için aşağıda belirteceğimiz uygulamları yapmanız onu korumayacaktır. )

– Eğer mümkün ise kabuğu kalın bir karpuz seçilmelidir.

– Seçtiğiniz karpuzu kışa kadar saklayarak muhafaza edebilmek için parafin yağı ya da mumla kaplamanız gerekmektedir.

–  Bu iki madde (parafin ve mum ) karpuzu dış etmenlerden ve nem kaybından koruyarak kış aylarına kadar çürümeden kalmasını sağlayacaktır.

karpuz

Karpuz Kışa Taze Olarak Saklama İşlemi Nasıl Yapılır ?

– İlk önce kuru bir bez alarak saklamak istediğiniz karpuzu iyice silerek yüzeyinin tam olarak kuru olmasını sağlamalısınız.
 
– Parafin yağını ya da mumu su banyosu yöntemiyle eriterek homojen bir karışım oluşmasını sağlayın.
 
– Elde ettiğiniz bu karışımın biraz soğumasını bekledikten sonra karpuzun yüzeyini, yaklaışık olarak yarım cm kalınlığında, bu sıvıyla her yerini kaplayın.

karpuz kışa nasıl saklanır

– Kapladığınız yüzeyin tam olarak donup sertleşmesi için biraz bekleyin.
 
– Kaplanan ve donup sertleşen karpuzunuzu içinde saman dolu sağlam bir kutuya koyup üstünü kapatın ve ışık görmeyen karanlık serin ve kuru bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir.
 
– Ara ara kapladığınız karpuzun dış yüzeyini gözle kontrol ederek üzerinde herhangi bir çatlak ya da iz olup olmadığını kontrol edin.

karpuz kışa nasıl saklanır

– Bu şekilde yaklaşık olarak 4 – 5 ay kadar ( iyi koşullarda ) karpuzunuzu muhafaza edebilir ve istediğinizde tüketebilirsiniz.

Önceki Yazımız << Sonraki Yazımız >>

Bir Yorum Yazın! Yorum Yapmak Çok KOLAY !! İsminiz ve Yorumunuz.

Sayfa başına git