Fasülye Yetiştiriciliği (Tarımı)

FASÜLYE  YETİŞTİRİCİLİĞİ (TARIMI)

Fasulye Tarımında İklim isteği

İklim isteği yönünden fasulyeler hassas olup özelikle bazı dönemlerinde çevre şartlarına karşı duyarlıdırlar ve bu özellikleri nedeniyle başarılı bir şekilde yetiştirildiği yerler ve dönemler sınırlıdır. Çimlenme için yüksek sıcaklık isterler. 0 o C civarındaki sıcaklıklar bitkiyi öldürür. Buna karşılık çiçeklenme ve meyve bağlama dönemlerindeki yüksek sıcaklık ise büyük zararlara yol açar, verim ve kalite çok önemli ölçüde düşer. İlkbaharda özellikle tohum ekiminden çimlenmenin tamamlanmasına kadar geçen süredeki yağışlar önemli çimlenme kayıplarına yol açarak başarıyı azaltır. Sıcaklıkların çimlenme döneminde 18-20 o C, çiçeklenme döneminde ise 20-25 o C civarında olması bitkinin iyi bir şekilde gelişim gösterip verime yatmasını sağlar. Meyve bağlama döneminde de 18-25 o C arasındaki sıcaklıklar optimum meyve tutumu ve gelişmesi bakımından idealdir.

Fasulye Tarımında Toprak isteği

Fazla asidik topraklardan hoşlanmaz. pH’ sı 6.8-7.5 arasında olan topraklarda iyi ürün alınmaktadır. Fasulye sebzeler arasında tuza en hassas olanıdır. Tuzlu topraklarda fasulye yetiştiriciliği zorlaşır. Ayrıca sulama suyunun da tuzlu olmaması gerekir. Fasulye ıslah edilmiş kumlu topraklardan orta ağır topraklara kadar birçok toprak tipinde yetiştirilebilir. Bununla beraber derin, geçirgen, su tutma kabiliyeti iyi olan, organik madde bakımından zengin, tınlı, tabanı kireçli, fazla asidik olmayan sıcak toprakları tercih etmektedir. Çok kuru ve çok ıslak toprakları sevmez.

Fasulye Tarımında Gübre isteği

Gübreleme yapmadan önce mutlaka fasulye ekilecek tarladan usulüne uygun olarak alınmış toprak örneklerinin analiz sonuçlarına göre gübre çeşit ve miktarları kullanılmalıdır. Fasulyenin çimlenmeden sonra gelişmenin yeni başladığı devrede azota, çimlenme ve olgunlaşma devrelerinde ise fosfor ve potasyuma ihtiyacının fazla olacağı unutulmamalıdır. Bitkilerin köklerinde havanın serbest azotunu tutan nodozitelerin bulunması fasulyenin azota ihtiyacı olmadığı anlamına gelmemektedir.

Fasulye Tarımında Yetiştirme Tekniği

Fasulye direkt tohum ekim ve fide dikim metodu ile üretilebilir. Fakat büyük tarla yetiştiriciliğinde tohum ile yetiştiricilik daha fazladır.

Direkt tohum ekim metodu; tohumlar direkt tarlaya sıra arası 70-90 cm mesafede ekilir. Çıkıştan sonra fideler 20-25 cm teklenir

Fide dikim metodu; tohumlar 15×15 ebadındaki torbalara 3 adet şeklinde ekilir. Çıkıştan sonra en iyi fide kalacak şekilde teklenir. Fideler 3×5 yapraklı olunca gerçek yerlerine 70-90×20-25 cm sıra arası ve üzeri mesafede dikilir.

Fasulye Tarımında Çapalama

Çapalama; kaymak tabakası kırmak ve yabancı otlarla mücadele etmek amacı ile yapılır. Dikimden l5 gün kadar sonra ilk çapalama yapılarak kaymak tabakası kırılmalıdır.

Fasulye Tarımında Sulama

Fasulye bitkisi ekiminden hasadına kadar 400-450 mm suya ihtiyaç duyar. Fasulye bitkisi için topraktaki nem ihtiyacı olgunlaşma dönemi dışında hem kuru, hem taze fasulye için benzerlik göstermektedir. Taze fasulyede toprak nemi hasada kadar normal bir seyirde giderken, kuru fasulye yetiştiriciliğinde hasattan 20-25 gün öncesinde sulama bırakılmalıdır. Bitkinin açık yeşil renkli yaprakları koyu mavi-yeşile döndüğünde sulama yapılmalıdır. Sulamada salma ve karık sulama metotları kullanılmaktadır. En ideal sulama yöntemi ise karık ve damla sulama yöntemleridir. Su tutma kapasitesi düşük kumlu topraklarda ve seralarda damla sulama yöntemi tercih edilmelidir.

Fasulye Tarımında Hasat ve Harman

Hasat baklaların büyük çoğunluğu sarardığı, ancak kupkuru olmadığı devrede hasat edilmelidir. Bakla içindeki tanenin sert, iyi gelişmiş ve bakla kırılır kırılmaz dışarı çıkacak durumda olması en uygun zamandır. Hasat sabahın erken saatinde yapılmalıdır. Elle veya orakla biçilerek hasat yapılabildiği gibi makine ile de yapılabilmektedir. Hasat edilen bitkiler kuru ve kapalı yere taşınır, 3-5 gün kurutulur. Bitkiler iyice kuruduktan sonra harman makineleriyle harman edilir.

Önceki Yazımız << Sonraki Yazımız >>

Bir Yorum Yazın! Yorum Yapmak Çok KOLAY !! İsminiz ve Yorumunuz.

Sayfa başına git