Aspir Yetiştiriciliği (Tarımı)

ASPİR YETİŞTİRİCİLİĞİ (TARIMI)

ülkemizde son yıllarda artış göstermiştir. Aspir fiyatları 2014 yılında 1 TL/Kg.’a kadar çıkmıştır. kuraklığa dayanıklı bir bitki olup ortalama olarak 130-150 günde yetişebilen bir bitkidir. Kuraklığa dayanıklı bir bitki olsa da, sulama yapılması verimi arttıracaktır. Verim için en kritik dönemler, sapa kalkma dönemi ve çiçeklenme öncesi dönemlerdir. Bu iki dönemde de, eğer havalar çok kurak giderse ve toprakta yeterli rutubet yoksa sulanması verimi olumlu yönde arttıracaktır. Genellikle 80-100 cm arasında boylanabilen, dikenli ve dikensiz formları olan, dikenli formları dikensizlere göre daha fazla yağ içeren ve tohumundaki yağ oranı %28 – 40 arasında olan bir bitkidir. Yazlık bir bitki olduğundan bahar ayında ekilmelidir. Ancak, kışları fazla soğuk olmayan, ılıman bölgelerde kışlık olarak da ekilmesi mümkündür. Küspesi hayvan yemi olarak değerlendirilebilir. Tüik verilerine göre ülkemizde aspirin ekim alanı, üretim miktarı ve verimi aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

aspir tarımı - aspir yetiştiriciliği

Aspir Tarımı – Aspir Yetiştiriciliği

 

2007

2008

2009

2010

2011

Ekilen Alan (Dekar)

16 941

 

54 021

 

215 237

 

135 000

 

131 668

 

Üretim Miktarı (Ton)

2 280

 

7 068

 

20 076

 

26 000

 

18 228

 

Verim (Kg/Da)

135

131

140

167

165

Tüik


Aspir Tarımında Toprak Hazırlığı:

 Toprak bakımından çok da seçici olmamakla birlikte derin, verimli tınlı, drenaj problemi olmayan ve su tutma kapasitesi yüksek, pH değeri (pH 5-7) olan topraklar aspir tarımı için uygundur. Ancak, kıraç alanlarda da başarılı bir şekilde yetişebilmektedir.
Toprak hazırlığı olarak, eğer tarla, bir önceki bitkiden sonra aspir ekimine kadar boş bırakılacaksa, sonbaharda veya ilkbaharda toprak alatavda iken pullukla sürülmelidir. Ekimden önce kazayağı + tırmık kombinasyonu ile ekim yatağını hazırlanmalıdır. Tarla hazırlığının ekimden hemen önce yapılması, bahar aylarında tarlada ortaya çıkacak kendi gelen bitkiler ve yabancı otların yok edilmesi nedeniyle, aspir’in ilk gelişme dönemleri için temiz, yabancı otlardan arınmış bir yetişme ortamı sağlayacaktır.

Aspir Tarımında Ekim zamanı ve şekli:

Aspir, yazlık bir bitki olduğundan bahar ayında ekilmelidir. Ancak, kışları fazla soğuk olmayan, ılıman bölgelerde kışlık olarak da ekilmesi mümkündür. Ekimin 20 Mart-20 Nisan tarihleri arasında yapılması uygundur. Geç ekimlerde, verim ve tanedeki yağ oranı düşmektedir. Hububat ekiminde kullanılan mibzerler ile ekim yapılabilir. Daha geniş sıra aralığında ekim yapılması durumunda yabancı ot sorunu ile karşılaşılabilir. Geniş sıra aralıkları ile yapılan ekimde, yabancı ot gelişimini artmaktadır. Ekim işlemi sıraya ekim yapan makinalar ile yapılacaksa uygun makinalar ile ara çapası yapılabilir. Tohumların 3-4 cm. derinliğe düşmesi yeterlidir. Tohumun daha derinlere düşmesi çıkışı olumsuz etkileyeceğinden, verimimizde olumsuz olarak etkilenecektir. Sıra arası 15-20 cm. olan mibzerler ile yapılan ekimlerde dekara 5 kg. tohum düşmesi yeterli olacaktır. Eğer tohumumuzun daneleri küçükse dekara 4 kg. tohum kullanılabilir. Uygulanacak gübre miktarı için mutlaka toprak tahlili yaptırılarak elde edilen sonuçlara göre gübreleme programı uygulanmalıdır. Gelişmesinin ilk bir aylık döneminde aspir bitkisi yabancı otlar ile mücadele edemez. Bunun için ekim yapılacak tarlanın yabancı ot problemi olmamasına dikkat edilmelidir. Yabancı ot kontrolü için ilaçlama yapılabilir. Ekim öncesi yapılacak ilaçlamalarda yeterli miktardaki ilaç dozunun uygun aletler ile toprağa atılması ve toprağa 4-6 cm. karışması sağlanmalıdır.

Aspir Tarımında Hasat:

Yaprakların büyük bir bölümünün tamamen kuruduğu ve tablaların elle kolaylıkla harmanlanabildiği ve tanelerin tamamen beyaz renk aldığı dönem hasat zamanı gelmiş demektir. Hububat hasadı yaptığımız biçerdöverler ile hasat işlemini yapabiliriz. Ancak biçerdöverin ayarları iyi bir şekilde yapılmalıdır. Danedeki nem miktarı % 9 – 10 dolaylarında olmalıdır.

Önceki Yazımız << Sonraki Yazımız >>

Bu yazı için 42 yorum yapıldı:

 1. Selim diyor ki:

  Merve hanım bende aspir var Ankara’da yardımcı olabilirim.

 2. Selo diyor ki:

  Aspir i ne zaman ekelim Karaman da denemek istiyorum ben. Bir de ne kadar tohum kullanmamız gerekiyor. ,son olarak da hasadı nasıl ve ne zaman yapılacak.

 3. H yavuz diyor ki:

  Selam arkadaşlar aspir tohumu dekara ne kadar atılıyor bilen yada eken Varmı ilk defa ekicem mecburiyetten vereceğiniz bilgiler için Tşkr

  1. adminn diyor ki:

   Yavuz bey dekara 4 kg aspir tohumu atmanız yeterli olacaktır. İyi günler.

 4. Ahmet TEL diyor ki:

  selamün aleyküm Denizli de araştırdım aspir tohumu bulamadım bu konuda aspir tohumu temin edebileceğim bi numara ya da adres verebilir misiniz.

  1. Hasan ALTIN diyor ki:

   Marmara tohumu araştırın bende oradan sipariş ettim.

 5. savas diyor ki:

  aspırın tohumu kacpara satarken kacpara alıcısı varmıdır

 6. Ahmet Altuğ diyor ki:

  Aspir bitkisi yetiştirmek sıvı yağ açığı için değil insan sağlığına zarar veren mısır ve ayçiçek yağlarının kullanımını azaltmaya yönelik olmalıdır. Tarım bakanlığı ve sağlık bakanlığı yetkililerinin dikkatlerine arzetmek isterim. Ay çiçeği bitkisi ve mısır bitkisinin tohum üreticileri kızabilir. Fakat bu konu insan sağlığıdır. Yıllardır hayvansal yağları yasaklıyan doktorların şimdi yeni yeni hayvansal yağları tavsiye etmeleri gibi zamanla ayçiçek, mısır yağları gibi zararlı yağların kullanımı yasaklanacağına inanmaktayım.

  1. adminn diyor ki:

   Ahmet bey değerli yorumunuz ve düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Vermiş olduğunuz katkıdan dolayı ellerinize sağlık. Hoşcakalın..

  2. Merve diyor ki:

   İyi günler Ahmet bey

   Bizim bir yağ fabrikamız var ve aspir otu satın almak istiyoruz nereden ve kimlerden temin edebiliriz bilgilendirirseniz çok sevinirim ilginize teşekkür ederiz.

 7. Ahmet Altuğ diyor ki:

  Kaliteli ve insan sağlığı bakımından yemeklik yağ için çok iyi bir bitkidir. Fakat fiyat bakımından yeterli değildir. Halkının sağlığı için tarım bakanlığı gereken tedbirleri almalıdır.

  1. adminn diyor ki:

   Ahmet bey katkılarınız ve değerli yorumunuz için teşekkür eder, devamını bekleriz. Hayırlı günler dileriz.

 8. mehmet diyor ki:

  fiyatlar çok ucuz. dekar başına 150 kg veriyor. emek kurtarmıyor.

 9. Nurullah diyor ki:

  Merhaba admin bey. Ben bu sene ilk defa bizim ilcede yozgatta 130 dekar ekmeyi dusunuyorum. Tafsiyelerin neler olabilir. Hasattan sonra satabilirmiyim. Ekecegim yer kurak. Bide ekimi nasil yapabilirim. Tesekkur ederim

   1. Merve diyor ki:

    İyi günler

    Bizim yağ fabrikamız bulunmakta aspir otu temin etmek istiyoruz kimden nasıl temin edebileceğimizi aspir otunu üreten çifçilere nasıl ulaşıcağımız hakkında bizi bilgilendirirseniz seviniriz ilginize teşekkürler

    1. sanatmetalprefabrik diyor ki:

     Merhaba ben bilal biz seneye ekim yapicaz insallah simdi hazirlikkarimizi tamamladik busene ekim zamanina yetistiremedik maddi imkanlar yetmedi ama seneye ektigimizi alirsaniz almak istediginiz kiloyu bilirsek ona gore biz ekim alanimizi genisletiriz.

    2. Tamer Özkan diyor ki:

     Merve hanım merhaba, Polatlı Ticaret Borsasında Esnafım ve Aspir üreticisiyim. Yardımcı olabilirim.

 10. hakan diyor ki:

  Manisada ektik ilçemizde tek ekiciyiz satış isleri metre ya yapa biiriz acaba 35 dekar ektik yardımcı olursanız seviniriz şimdiden sağolun

  1. adminn diyor ki:

   Manisa ticaret borsasini bir arastirin. illaki aspir alan satan birileri vardir. Bereketli olsun.

Bir Yorum Yazın! Yorum Yapmak Çok KOLAY !! İsminiz ve Yorumunuz.